Dnes  na LAFRANCONI je Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislavě.


Na  budově školy  nejsou viditelné  změny, zato na nás se věk již zřetelně podepsal jak je patrno z našich  tváří  a postav pózujících na okraji atletického stadionu 
a před hlavním vchodem při našem setkání v roce 2010. 

Naší arénou galdiátorů byl atletický stadion.Tady nás proháněl  náš učitel atletiky Havlíček ve všemožných atletických  disciplinách . 

Spolužák Pepa Odložil uměl  800 m  za 2:00 , 1 500 m překážek za 4:38 a tak se stal  stříbrným olympionikem.  

Ranní rozcvička začínala  několika  kolečky kolem stadionu  a gymnastikou . Na sport jsme měli odborné  učitele a aktivní sportovce (  atletika Havlíček , gymnastika Válek)
Také jsme občas běhávali v plné zbroji  po Tureckém  vrchu.       

Ani v učebnách jsme si neodpočinuli  , studium bylo  zakončeno náročnou  maturitou  a tak do náplně běžného dne byly 2 hodiny samopřípravy hlavních předmětů a jazyků.  
Vedle ruštiny jsme měli povinné studium  dalšího světového jazyka (angličtina, francouština, němčina)  

Mission LAFRANCONI 2016 je o partě  nostalgických spolužáků kteří po 52 letech uskutečnili návštěvu školy  včetně  noclehu ve škole v ložnicích naší roty a besedy v bývalé učebně 1. čety. Ráno s Mirou Čutkou  jsem si dal  náročnou  rozvičku na atletickém stadionu,   sprint na 100 m a  dvě kolečka kolem stadionu  na výdrž. Míra stále aktivní atlet si přivezl tretry. Já  jsem byl bos ale bylo to ještě v dobrém čase. Ostatní "soutěžili  kdo dřív ráno vstane". Realitou je , že  dnes jsme  senioři  na cestě odkud není návratu. 

Toulání po městě byl volný program. S Mirou Čutkou a Béďou Švehlou jsme jeli lodí na Danubianu.  Nemohlo to být pro mne jinak když Bratislava se ozdobila  skvělou galerií Evropského moderního umění. Tehdá na Lafranconi  jsem  stále ještě koketoval s malováním   (v ateliéru akademického malíře Antonína Smažila, našeho učitele deskriptivní geometrie.

Lafranconi po 41 letech

  L.P.2005   dědové Jura Oravec, Jura Těšinský a Tono Šolc 

Další reportáž je  na mém f. 20.8.2016,  coment napísán po slovensky, lebo slovenčinu som nezabudol. 

Rozlúčka na  f. 24.8.2019

                                        Co o je Vojenské škole Jana Žižky Bratislava napsáno ve Wikipedii 

O  Janu   Žižkovi   je análech zapsáno , že jako husitský vojevůdce  neprohrál  žádnou  bitvu  !

  hpsc155.jpg

lafranconi

1933 lávka pro koně Lafranoni postavena 5.ženijním plukem  ( armáda měla do  demobilizace roku 1938  jedenáct dragounských pluků)
1933  internát a menza Lafranconi  dokončna ve stejném roce 

1991 Most Lafranconi postaven roce 1985-1991  mezi školou a Botanickou zahradou  

L.P. 2016 jsem zastihl  Bratislavu  stále kvetoucí

Hrad byl opraven

Bratislava roste  do města budoucnosti

s Evropskou reprezentací moderního výtvarného umění

Formaci v elitní  vojenské sportovní škole (New York Military Academy ) v rozhodujícím období vývoje  osobnosti (17 let) má také náš vrstevník 45. prezident USA Donald Trump (*1946),  

Rozhodující znaky naší  formace:  vyšší IQ   , vyšší vzdělání , fyzická zdatnost, rozhodnost, odpovědnost , vlastenectví .

Donald Trump junior   podle vlastních slov mu byli zvláště blízcí čeští předci-babička a dědeček z matčiny strany, hovoří proto plynule česky, jezdil do Čech na prázdniny.

o Trumpovi  bez falešné korektnosti  (  Laco Déczi